Strategické súdne spory (Charta EÚ)

Od 1. septembra 2023 do 31. augusta 2025 sa bude FORUM podieľať na realizácii dvojročného európskeho projektu LITI-GATE – Strategické súdne spory ako brána pre obhajobu práv osôb so zdravotným znevýhodnením v Európskej únii, ktorý spája 6 partnerov z 5 krajín.

Zdôvodnenie – pozadie projektu

Hoci sú práva osôb so zdravotným znevýhodnením ústrednou témou právneho systému EÚ a kľúčové pre politiku EÚ, ich praktické uplatňovanie ostáva obmedzené. Napríklad v roku 2020 vnútroštátne súdy odkázali na Chartu základných práv EÚ (ďalej len „Charta“) iba 72-krát, pričom len 2 prípady sa zameriavali na práva osôb so zdravotným znevýhodnením. To je alarmujúce, pretože osoby so zdravotným znevýhodnením sú v súdnych konaniach nadmerne zastúpené ako obete alebo páchatelia (FRA, Správa o základných právach, 2021). Vzhľadom na ich zraniteľnosť je však pravdepodobnosť porušenia ich práv vyššia a otázky týkajúce sa ich ľudských práv sú prierezové, a preto sa na ne – aspoň teoreticky – vzťahujú mnohé články Charty. Predpoklad, z ktorého vychádza tento projekt, je, že nedostatočné znalosti a odborná príprava odborníkov o Charte sú jednou z kľúčových príčin obmedzujúcich jej používanie.

Ciele projektu

Prostredníctvom projektu LITI-GATE usilujeme o presadzovanie Charty základných práv EÚ prostredníctvom strategických súdnych sporov, ktoré sa zameriavajú na porušovanie základných práv osôb s intelektuálnym a/alebo psychosociálnym znevýhodnením, a o zabezpečenie systematického presadzovania ich práv na úrovni Európskej únie aj členských štátov.

Konkrétne sa projekt zameriava na:

  • zlepšenie znalostí o tom, ako viesť strategické súdne spory v prospech osôb so zdravotným znevýhodnením;
  • vypracovanie praktických pokynov na používanie Charty pre strategické súdne spory;
  • budovanie kapacít národných a regionálnych zainteresovaných strán v oblasti vedenia strategických súdnych sporov;
  • posilnenie spolupráce medzi národnými a regionálnymi organizáciami osôb so zdravotným znevýhodnením, organizáciami na podporu obetí a príslušnými sieťami EÚ s cieľom presadzovať Chartu v prospech osôb so zdravotným znevýhodnením, ktoré sú obeťami porušovania základných práv.

Aktivity projektu

V rámci projektu je plánovaná kombinovaná implementácia aktivít (s účasťou osôb s intelektuálnym a/alebo psychosociálnym znevýhodnením):

  1. Výskum o vykonávaní strategických súdnych sporov na vnútroštátnej úrovni, ktorý zahŕňa mapovanie relevantných mechanizmov, hodnotenie národného právneho rámca a možnosti využitia Charty základných práv EÚ na presadzovanie práv osôb s intelektuálnym a/alebo psychosociálnym znevýhodnením.
  2. Vypracovanie na prax orientovanej strategickej príručky pre súdne spory na základe práva EÚ a národných legislatív, ktorá zahrnie osvedčené postupy strategických súdnych sporov, ale aj riziká a riešenia pre efektívnejšie uplatňovanie Charty základných práv v prospech osôb so zdravotným znevýhodnením.
  3. Návrh a realizácia školení pre kľúčové zainteresované strany – vrátane právnikov, osôb so zdravotným znevýhodnením, zástupcov organizácií osôb so zdravotným znevýhodnením (OPDs), poskytovateľov služieb a členov miestnych mimovládnych organizácií. Cieľom týchto školení je posilnenie ochrany práv osôb so zdravotným znevýhodnením.
  4. Posilnenie spolupráce medzi rôznymi aktérmi prostredníctvom výmeny osvedčených postupov. To zahŕňa organizáciu webinárov a školení na európskej úrovni, ako aj pracovných stretnutí na národnej úrovni. Tieto aktivity sú zamerané na zosúladenie výsledkov projektu s potrebami miestnych komunít osôb so zdravotným znevýhodnením a zabezpečenie ich aktívnej účasti a spoluzodpovednosti za výsledky projektu.
  5. Realizácia komunikačných a diseminačných aktivít, ktoré zabezpečia, že relevantní národní aktéri budú schopní efektívne využívať výstupy projektu a obhajovať práva osôb so zdravotným znevýhodnením v rámci svojich jurisdikcií.

Zrozumiteľné dokumenty

V rámci projektu sme vypracovali 3 příručky v ľahko čitateľnom (“easy-to-read”) formáte , ktoré sa zameriavajú na strategické súdne spory podľa práva EÚ a národných legislatív. Príručky obsahujú osvedčené postupy, upozorňujú na možné riziká a ponúkajú riešenia na lepšiu ochranu práv osôb so zdravotným znevýhodnením. Sú dostupné na stiahnutie v češtine a slovenčine:

Medzinárodní partneri


Údaje o projekte

Strategic Litigation as a Gateway to address the rights of Persons with Disabilities in the European Union (101084868 – LITI-GATE- CERV-2022-CHAR)

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou. Vyjadrené názory a stanoviská sú však iba názory a stanoviská autora (autorov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej komisie. Európska únia ani orgán poskytujúci dotáciu za ne nemôžu niesť zodpovednosť.