Jaké výzvy přináší péče o blízké osoby se zdravotním znevýhodněním z pohledu lidských práv?
Nová analýza Neformální péče a lidská práva: Právo na péči z perspektivy neformálních pečujících je nyní k dispozici. Vypracoval ji jeden z našich právníků, Maroš Matiaško, ve spolupráci s nadací Abakus v rámci aktivit na zvyšování tlaku na dostupnost služeb. Analýza se zaměřuje na právní postavení neformálních pečujících, které je stále opomíjeno.
„Práva neformálních pečujících, a to zejména rodičů lidí se zdravotním znevýhodněním, jsou klíčovým, ale často opomíjeným aspektem lidských práv i sociálních politik týkajících se lidí se zdravotním znevýhodněním. Přestože pečující mají zásadní roli při poskytování každodenní podpory a péče a vykonávají nejenom pro své blízké, ale i pro společnost stěží docenitelnou práci, jejich práva nejsou zvláště explicitně upravena,” uvádí autor v úvodu analýzy.
Zpráva upozorňuje, že ačkoliv se v mezinárodní judikatuře objevují pozitivní změny, Česká republika zatím neřeší potřeby pečujících systematicky. Analýza se věnuje soudním rozhodnutím týkajících se práv pečujících a nabízí jejich interpretaci k podpoře práva na péči.
Stáhnout si ji můžete zde:Neformální péče a lidská práva: Právo na péči z perspektivy neformálních pečujících
Tato analýza byla realizována v rámci projektu Sociální služby – strategická litigace, který byl zahájen v lednu 2024. Projekt se zaměřuje na strategickou litigaci v oblasti nedostupnosti sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením, zejména pro děti a mladé dospělé s psychosociálním a mentálním postižením.